Tydzień 18

„Czemuście Mnie szukali?” (Łk 2, 49)

Św. Józef – mężczyzna wierny w modlitwie. Patron ludzi spotykających się z Bogiem na pustyni swego serca. Opiekun toczących codzienne zmagania o czas dla Pana.

 „Anioł Pański znalazł Hagar na pustyni u źródła, przy drodze wiodącej do Szur” (Rdz 16, 7).

Modlitwa osobista – spotkanie dwóch serc na pustyni. O to spotkanie toczy się we mnie walka. Tyle powodów, ile ziaren piasku, aby do niego nie doszło.

 „Nie dziś”, „pomyślę o tym jutro”, „kiedyś będę miał czas”, „po urlopie, bo teraz odpoczywam”, „jak dorosną dzieci” , „nie czuję potrzeby”.

Piasek uwiera, słońce zbyt dogrzewające, myśli samotne i wciąż chce się pić. Pragnienie nieukojone…

I brak czasu… Bo szukam źródła… Mijając Źródło…

A On czeka.

„Sam obdarzy szczęściem” (Ps 85, 13).

„Józefowa” decyzja – mam czas na modlitwę! Decyzja bez „ale”! Na pustkowiu życia spotkam się z Tobą! W zmęczeniu spotkam się z Tobą! W niedowiarstwie spotkam się z Tobą! W poszukiwaniach spotkam się z Tobą! W walce duchowej spotkam się z Tobą. W moim „nie chce mi się” spotkam się z Tobą. W zwykłym dniu spotkam się z Tobą! Nie jutro, a dziś spotkam się z Tobą!

„Nie puszczę Cię dopóki mi nie pobłogosławisz” (Rdz 32, 27).

„(…) wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia” (Wj 3, 2).

„Podejdę i przypatrzę się” (Wj 3, 3).

Po tym spotkaniu nie da się być takim samym! I nie da się nie czekać na następne. Nie można go nie planować. I nie wpisać w kalendarz. Nie można nie ustawić przypomnienia w smartfonie. Po tym spotkaniu może zdarzyć się, że ktoś zapyta, przechodząc obok, skąd ten zapach nieba?

„Niech chwała Jego zamieszka w naszej ziemi”” (Ps 85, 10).


Zadanie: Spróbuj znaleźć w tym tygodniu czas na przynajmniej kwadrans adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy.


Niech każdego dnia towarzyszy Ci krótka modlitwa:

W świętym Józefie, znajdującym czas na rozmowę z Bogiem, bądź uwielbiony, Jezu.


Witaj, opiekunie Odkupiciela, i oblubieńcze Marii Dziewicy. Tobie Bóg powierzył swojego Syna; tobie zaufała Maryja; z tobą Chrystus stał się człowiekiem.

O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam, i prowadź nas na drodze życia. Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę, i broń nas od wszelkiego zła. Amen.